OdporúčameZaložiť web alebo e-shop
 

Čo papám

 

Na stravu treba dávať veľký pozor. Mala by obsahovať čo najviac živín, bielkoviny, tuky, vitamíny. Ak stravu v mladosti zanedbáme, tieto nedostatky sa už v dospelosti nedoženú. Zlá strava môže fretke skrátiť život aj o polovicu.

Najvhodnejším krmivom sú granule, pri výbere ktorých však treba dbať na vhodný výber značky, resp. obsahu bielkovín a tukov. Vhodné sú granule pre fretky aj mačiatka. Najlepšie ak neobsahujú žiadne obilniny a ak v nich mäso nie je nahradené obilninami a sójou. Pre fretky sú tieto látky zle stráviteľné. K miske s granulami by mala mať fretka celý čas prístup, (najmä ak musí byť dlhšie sama) je pomerne často hladná, ale neprejedá sa ako iné zvieratká. Takisto potrebný je prístup k vode. 

                                                                                                       GRANULE

Mláďatá:

Vhodné sú granule pre mlaďatá fretky, prípadne pre mačiatka. Pri nákupe je najlepšie vedieť koľko bielkovín, tukov, popola a vlákniny by mali obsahovať aby sme zachovali správny vývin a zdravie fretky. Často sú však granule predávané ako balené, bez príbalových letákov, takže nie je možne zistiť aky pomer živín obsahujú v prípade, že vám predavač neporadí. Najlepšie je preto mať po ruke zoznam značiek granúl, v ktorých sú tieto látky obsiahnuté. Napr.: ACANA KITTEN, MASTERY KITTEN, EUCANUBA KITTEN.

Granule pre mláďatká by mali v pomere obsahovať:  BIELKOVINY: 35%-36% 

                                                         TUKY: 22%

                                                         POPOL: 6%

                                                         VLÁKNINA: 1.5%-2%  

Dospelé fretky:

Vhodné sú granule pre fretky, prípadne pre mačky. Takisto je potrebné klásť dôraz na pomer živín v granuliach. Vhodné značky napr.: VITAKRAFT, ANF FERRET FOOD, DR. JOHN MERLIN.

Granule pre dospelé fretky by mali v pomere obsahovať:    BIELKOVINY: 34%

                                                                TUKY: 20%

                                                                POPOL: 6%

                                                                VLÁKNINA: 1,5%-2%

Fretku by sme mali kŕmiť len jedným druhom granúl. V prípade zmeny by sme však mali postupovať opatrne. Je potrebné na nový druh prechádzať postupne, do starých granúl po troške vmiešavať nový druh, asi cca týždeň a postupne pomer nových granúl zvyšovať. Náhla zmena môže fretke spôsobiť zažívacie ťažkosti, jej tráviaci trakt sa totiž na krmivo už prispôsobil a trvá nejaký ten čas, kým si zvykne na nové. Keďže niektoré granule neobsahujú dostatočne množstvo živín, aké by mala fretka prijať, je potrebné dopĺňať jej stravu aj iným spôsobom.

                                                 

                                                  DOPLNKY STRAVY (maškrtky)

Ako doplnok stravy pre fretky môžeme podávať: mäso- kuracie, hovädzie,morčacie, králičie (nikdy nie bravčové) v uvarenom stave bez soli a ochucovania, žĺtok, ktorý možno podávať aj každý deň (bielko nedávať), tvaroh- nesladený, či biely jogurt, ale všetko s mierou, pretože pri väčšom množstve môžu vyvolávať hnačky a to fretčí organizmus unavuje. Takže naozaj len zriedka. Môžu sa podávať aj mäsové konzervy pre fretky či mačky, zelenina surová, ale aj varená (paprika, uhorka, mrkva, zemiaky), taktiež nesoliť a neochucovať. Ovocie (jabĺčko, hruška, čerešne, banán), vitamíny pre fretky aj pre mačiatka, napr. rôzne srdiečka, taštičky (sú dostať v chovateľských predajniach). Vitamínove pasty- Gimpet, ak je treba, tak aj denne, asi tak pol centimetra.

Ako pochvalu napr. pri kakaní do záchodíka dávam pastu Gimpet, prípadne kúsok papriky, či polku hrozienka (s hrozienkami opatrne, obsahujú priveľa cukru, takže cca 1 max 2 za deň ).

Ďalšie doplnky (zdravie):

GIMPET: multivitamínová pasta, obsahuje 12 najdôležitejších vitamínov k posilneniu odolnosti organizmu, taurin k zlepšeniu zraku a srdcovej činnosti a mliečne sacharidy, ktoré sú zvlášť dôležité pre črevnú flóru.

CALOPET: liečebná vitamínová pasta s vysokou koncentráciou vitamínov. Podávať by sa mala len vo veľmi malom množstve, cca 2 razy do týždňa, inak by mohlo dôjsť k previtamínovaniu organizmu.

MALT SOFT- GIMPET, BEZOPET: tieto pasty sa používajú v čase, keď fretka púšťa chlpy, vymieňa srsť. Keďže sa oblizuje, chlpy sa dostávajú do žalúdka, kde môžu narobiť neplechu. Pasta pomáha pri uvoľňovaní chlpov z tráviaceho traktu. Používa sa väčšinou na jar a na jeseň. Keďže má aj účinky mierneho preháňadla, pomôže aj pri uvoľnení prehltnutého cudzieho predmetu, napr. umelá hmota, textil.

PROBICAN: je to probiotická pasta, ktorá sa používa ako prevencia proti črevným chorobám a tráviacim ťažkostiam. Pomáha pri hnačkách, ťažkostiach strávením, po odčervení a po liečbe antibiotikami. Môžme vmiešať do jedla, ale väčšinou to nie je potrebné, fretky tieto pasty veľmi obľubujú.

                                 

                                                    ZAKÁZANÉ OVOCIE

A tým rozhodne nemyslím jabĺčko zo stromu v Rajskej záhrade. Medzi zakázané ovocie rozhodne patria sladkosti (aj keď fretky to za zakázané rozhodne nepovažujú), všetko slané, údeniny, šunka, slané syry, korenené jedlá, bravčové mäso, smotany, kravské mlieko (vyvoláva hnačky, takže radšej nahradiť mliečkom pre mačky, v zriedenom stave, možno zakúpiť v chovateľských predajniach), všetko z múky (keksíky, piškótky, rožky, chlieb), granule pre psov, pečeň a iné vnútornosti, bielko. Takže ak svojej fretke nechcete uškodiť, prípadne jej spôsobiť bolesti bruška, tak tieto maškrtky zamknite na tri zámky a poriadne vysoko (tie húsenice sa dostanú všade). 

                                            

                                                                                      

                                      

                                                                                                                                                              

 

 

 

 

 

 

 Vytvorené službou WebLahko.sk  |  Nahlásiť protiprávny obsah!  |   Mapa stránok